ETUSIVU     AJANKOHTAISTA     YHDISTYS
       RODUT      PENNUT      KASVATUS      SIITOSUROKSET      YHTEISTYÖSSÄ      VUODEN KISSAT


Vuoden kissa -kilpailu 2019

Abysin Vuoden Kissat 2019


Paljon onnea kaikille voittajille ja sijoittuneille! Kolme ensimmäistä kissaa palkitaan yhdistyksen kevään jäsenkokouksessa.

Abys ry kiittää lämpimästi yhteistyökumppaniaan Royal Caninia Vuoden kissa -kilpailun sponsoroinnista!



Abessinialaiset :


Urokset:
1. SC Osiris (V) Total Surprise JW DVM DSM (ABY n), om. Marianne Surakka
2. SC FI*Laire Maer Gelir DVM (ABY n), om. Senni Vesterinen
3. CH PL*Adalbertus Theodor (ABY n), om. Jaana Heikanen ja Sanna Lehto
4. GIC FI*Lovedevotion Infinity (ABY n), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen

Naaraat:
1. CH FI*Redcheetah's Erin (ABY a), om. Jonna Varhama
2. SC FI*Lovedevotion Elisabeth DVM DSM (ABY n), om. Tatyana Moraru-Puranen
3. IC FI*Lovedevotion Karmen JW (ABY a), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
4. SC FI*Lovedevotion Josefine (ABY n), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
5. GIC FI*Redcheetah's Diana (ABY n), om. Ritva Santara
6. CH FI*Miragerie Ambrosia JW (ABY n), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
7. BW CH FI*Lovedevotion Leticia JW (ABY n), om. Tatyana Moraru-Puranen
8. IC Taco Villa's Honey Ryder (ABY n), om. Sanna Lehto
9. IC FI*Kharn-Ka God Particle (ABY a), om. Jaana Heikanen

Kastraattiurokset:
1. IP SC FI*Link Mwana Wa Baba Yake (ABY n), om. Eeva Lindblom
2. IP SC Osiris(V) Total Surprise JW DVM DSM (ABY a), om. Marianne Surakka
3. IP SC FI*Nebuankhet Nae Laird! (ABY a), om. Suvi Töyrylä
4. SP SC Gaspacho Bonjour L'Amour*PT (ABY n), om. Anne Kortemaa
5. SP GIC FI*Laire Meleth Aran JW DVM (ABY n), om. Marianne Surakka
6. SP SC FI*Link Nyota Ziko Humu (ABY a), om. Eeva Lindblom

Kastraattinaaraat:
1. SP SC FI*Redcheetah's Ruusu (ABY o), om. Jonna Varhama
2. SP FI*Kharn-Ka Jeanne d'Arc (ABY n var), om. Henna Niskakoski ja Ville Hakonen
3. SP FI*Laire Vanimar Eleniel DVM (ABY n), om. Senni Vesterinen
4. IP FI*Kharn-Ka Valley of Ashes (ABY n), om. Anniina Kovalainen 5. IP FI*Kharn-Ka Rapid Eye (ABY p), om. Annniina Kovalainen

Nuoret/pennut:
1. BW CH FI*Lovedevotion Leticia JW (ABY n), om. Tatyana Moraru-Puranen
2. FI*Woodcocks Little My JW (ABY n), om. Sanna Lehto
3. CH FI*Miragerie Ambrosia JW (ABY n), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
4. FI*Miragerie Béatrice (ABY p), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
5. FI*Kharn-Ka Pinball Wizard (ABY n), om. Jaana Heikanen
6. CH FI*Redcheetah's Erin (ABY a), om. Jonna Varhama
7. FI*Miragerie Beaudrie (ABY a), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
8. FI*Laire Aedion Gelir (ABY a), om. Suvi Viertola
9. FI*Woodcocks Quiet Revolution (ABY n), om. Sanna Lehto
10. FI*Laire Gelir Celaena (ABY n), om. Suvi Viertola

Veteraani:
1. SP SC Gaspacho Bonjour L'Amour*PT (ABY n), om. Anne Kortemaa
2. WW 11 NW SP CH S*Hjortronstigens The Sound of Music DVM DSM (ABY n), om. Marianne Surakka
3. SP GIC FI*Laire Meleth Aran JW DVM (ABY n) om. Marianne Surakka
Paras siitosuros:
1. IP SC FI*Nebuankhet Nae Laird! (ABY a), om. Suvi Töyrylä

Paras siitosnaaras:
1. SC FI*Lovedevotion Elisabeth DVM DSM (ABY n), om. Tatyana Moraru-Puranen


Somalit :


Urokset:
1. WW 16 SW BW MW SC FI*Kharn-Ka Your Choice JW DVM DSM (SOM n), om. Jaana Heikanen
2. WW 18 NW GIC FI*Kharn-Ka Ciaran Mojave JW (SOM n), om. Jaana Heikanen
3. SC FI*Vulpes Aither (SOM n), om. Kati Leppäniemi
4. SC FI*Amajan Norton Norberto DVM (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas
5. SC FI*Kharn-Ka Weinfelderfox (SOM o), om. Sari Myllynen

Naaraat:
1. CH FI*SunnyPace Knautia(SOM o), om. Nina Nylander & Sari Pirskanen
2. GIC FI*Amajan Pon Preziosa (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas
3. GIC FI*Amajan Neffi Nerea (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas
4. CH FI*Amajan Serenissima Serafina (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas
4. CH FI*Amajan Svilda Sperandea (SOM n), om. Anne-Maj Ahokas

Kastraattiurokset:
1. PR FI*Kharn-Ka Agent of Chaos (SOM n), om. Ida Torvinen
2. IP FI*Amajan Remo Remberto (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas

Kastraattinaaras:
1. WW 18 MW BW MW BW MW MW NW SP SC FI*Kharn-Ka Taygeta Taurus DVM DSM (SOM n), om. Jaana Heikanen
2. PR SC FI*SunnyPace Consolida (SOM p), om. Nina Nylander & Sari Pirskanen
3. IP FI*Kharn-Ka Parisian Queen (SOM a), om. Anniina Kovalainen

Nuoret/pennut:
1. CH FI*SunnyPace Knautia (SOM o), om. Nina Nylander & Sari Pirskanen
2. CH FI*Amajan Svilda Sperandea(SOM n), om. Anne-Maj Ahokas
3. PL*Fryga Felicity (SOM o), om. Jaana Heikanen
4. CH FI*Amajan Serenissima Serafina (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas


Veteraanit: 1. WW 18 MW BW MW BW MW MW NW SP SC FI*Kharn-Ka Taygeta Taurus DVM DSM (SOM n) om. Jaana Heikanen
2. SC FI*Kharn-Ka Weinfelderfox (SOM o), om. Sari Myllynen

Paras siitosnaaras:
1. GIC FI*Amajan Neffi Nerea (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas


Paras kasvattaja:
1. Kharn-Ka - Jaana Heikanen
2. Lovedevotion - Tatyana Moraru-Puranen & Raimo Puranen

Onnittelut voittajille 2019!
Abys ry kiittää yhteistyökumppaniaan Royal Caninia Vuoden kissa -kilpailun sponsoroinnista!