ETUSIVU     AJANKOHTAISTA     YHDISTYS
       RODUT      PENNUT      KASVATUS      SIITOSUROKSET      YHTEISTYÖSSÄ      VUODEN KISSAT


Vuoden kissa -kilpailu 2020

Taas on aika ilmoittaa kissasi näyttelytulokset ABYSin pistelaskijalle. Yhdistyksen parhaat kissat palkitaan kevätvuosikokouksen yhteydessä.

Yhdistyksen Vuoden Kissa -kilpailuun pääset osallistumaan seuraavasti :

Kilpailuluokat:
Vuoden aikuinen
Vuoden nuori/pentu
Vuoden kastraatti
Vuoden veteraani
Vuoden siitosuros
Vuoden siitosnaaras
Vuoden kasvattaja Aby+Somali

Abys ry noudattaa Vuoden Kissa -kilpailussaan Suomen Kissaliiton sääntöjä. http://www.kissaliitto.fi/nayttelyt/vuoden-kissat poikkeuksena, että lasketaan 3 (kolme) tulosta kansainvälisistä Kissaliiton alaisista näyttelyistä.

Toimita kissan nimi ja kilpailutulokset 15.01.2021 mennessä pistelaskijalle sähköpostilla.

Pistelaskija: Eeva Lindblom (eeva.lindblom@kolumbus.fi)
Ilmoita kissan nimi ja titteli, rotu ja väri, ryhmä jossa kissa kilpailee (aikuinen, nuori/pentu, kastraatti, veteraani, siitosnaaras, siitosuros), tulokset ja missä ja milloin ne on saavutettu, kissan omistaja ja osoite.

Kasvattajaluokassa ilmoitetaan kasvattajanimi, tulokset ja missä ja milloin ne on saavutettu, kasvattajan nimi ja osoite.

Mukaan lasketaan kalenterivuonna 2020 saavutetut näyttelytulokset.

Kilpailu on auki ABYS-yhdistyksen jäsenten omistamille abessinialaisille ja somaleille. Huomioi, että kissan kaikkien omistajien on oltava ABYSin jäseniä ja kissat on rekisteröity Suomen Kissaliiton rekisteriin kilpailutulokset saavuttaessaan.


Pistelaskutaulukko vuoden kissan, kastraatin, ja nuoren/pennun valintaan:

Kategorian paras (KPA, KPK, KPN, KPP) 130
Tuomarin paras (TP) 110
Värin paras (VP) 100
CACS, CAPS, KM 97
CAGCIB, CAGPIB 96
CACIB, CAPIB 95
CAC, CAP 93
Excellent 1 (EX1) 90
Excellent (EX) 88
Oikein hyvä (OH) 76
Hyvä (H) 61
EVA, diskaus 0

Pistelaskutaulukko vuoden veteraanin valintaan:
Kategorian paras 25
1 (paras uros/naaras) 20
2 15
3 10
4 5

Abysin Vuoden Kissat 2019


Paljon onnea kaikille voittajille ja sijoittuneille! Kolme ensimmäistä kissaa palkitaan yhdistyksen kevään jäsenkokouksessa.

Abys ry kiittää lämpimästi yhteistyökumppaniaan Royal Caninia Vuoden kissa -kilpailun sponsoroinnista!



Abessinialaiset :


Urokset:
1. SC Osiris (V) Total Surprise JW DVM DSM (ABY n), om. Marianne Surakka
2. SC FI*Laire Maer Gelir DVM (ABY n), om. Senni Vesterinen
3. CH PL*Adalbertus Theodor (ABY n), om. Jaana Heikanen ja Sanna Lehto
4. GIC FI*Lovedevotion Infinity (ABY n), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen

Naaraat:
1. CH FI*Redcheetah's Erin (ABY a), om. Jonna Varhama
2. SC FI*Lovedevotion Elisabeth DVM DSM (ABY n), om. Tatyana Moraru-Puranen
3. IC FI*Lovedevotion Karmen JW (ABY a), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
4. SC FI*Lovedevotion Josefine (ABY n), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
5. GIC FI*Redcheetah's Diana (ABY n), om. Ritva Santara
6. CH FI*Miragerie Ambrosia JW (ABY n), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
7. BW CH FI*Lovedevotion Leticia JW (ABY n), om. Tatyana Moraru-Puranen
8. IC Taco Villa's Honey Ryder (ABY n), om. Sanna Lehto
9. IC FI*Kharn-Ka God Particle (ABY a), om. Jaana Heikanen

Kastraattiurokset:
1. IP SC FI*Link Mwana Wa Baba Yake (ABY n), om. Eeva Lindblom
2. IP SC Osiris(V) Total Surprise JW DVM DSM (ABY a), om. Marianne Surakka
3. IP SC FI*Nebuankhet Nae Laird! (ABY a), om. Suvi Töyrylä
4. SP SC Gaspacho Bonjour L'Amour*PT (ABY n), om. Anne Kortemaa
5. SP GIC FI*Laire Meleth Aran JW DVM (ABY n), om. Marianne Surakka
6. SP SC FI*Link Nyota Ziko Humu (ABY a), om. Eeva Lindblom

Kastraattinaaraat:
1. SP SC FI*Redcheetah's Ruusu (ABY o), om. Jonna Varhama
2. SP FI*Kharn-Ka Jeanne d'Arc (ABY n var), om. Henna Niskakoski ja Ville Hakonen
3. SP FI*Laire Vanimar Eleniel DVM (ABY n), om. Senni Vesterinen
4. IP FI*Kharn-Ka Valley of Ashes (ABY n), om. Anniina Kovalainen 5. IP FI*Kharn-Ka Rapid Eye (ABY p), om. Annniina Kovalainen

Nuoret/pennut:
1. BW CH FI*Lovedevotion Leticia JW (ABY n), om. Tatyana Moraru-Puranen
2. FI*Woodcocks Little My JW (ABY n), om. Sanna Lehto
3. CH FI*Miragerie Ambrosia JW (ABY n), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
4. FI*Miragerie Béatrice (ABY p), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
5. FI*Kharn-Ka Pinball Wizard (ABY n), om. Jaana Heikanen
6. CH FI*Redcheetah's Erin (ABY a), om. Jonna Varhama
7. FI*Miragerie Beaudrie (ABY a), om. Milla Kuusisto ja Raimo Jauhiainen
8. FI*Laire Aedion Gelir (ABY a), om. Suvi Viertola
9. FI*Woodcocks Quiet Revolution (ABY n), om. Sanna Lehto
10. FI*Laire Gelir Celaena (ABY n), om. Suvi Viertola

Veteraani:
1. SP SC Gaspacho Bonjour L'Amour*PT (ABY n), om. Anne Kortemaa
2. WW 11 NW SP CH S*Hjortronstigens The Sound of Music DVM DSM (ABY n), om. Marianne Surakka
3. SP GIC FI*Laire Meleth Aran JW DVM (ABY n) om. Marianne Surakka
Paras siitosuros:
1. IP SC FI*Nebuankhet Nae Laird! (ABY a), om. Suvi Töyrylä

Paras siitosnaaras:
1. SC FI*Lovedevotion Elisabeth DVM DSM (ABY n), om. Tatyana Moraru-Puranen


Somalit :


Urokset:
1. WW 16 SW BW MW SC FI*Kharn-Ka Your Choice JW DVM DSM (SOM n), om. Jaana Heikanen
2. WW 18 NW GIC FI*Kharn-Ka Ciaran Mojave JW (SOM n), om. Jaana Heikanen
3. SC FI*Vulpes Aither (SOM n), om. Kati Leppäniemi
4. SC FI*Amajan Norton Norberto DVM (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas
5. SC FI*Kharn-Ka Weinfelderfox (SOM o), om. Sari Myllynen

Naaraat:
1. CH FI*SunnyPace Knautia(SOM o), om. Nina Nylander & Sari Pirskanen
2. GIC FI*Amajan Pon Preziosa (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas
3. GIC FI*Amajan Neffi Nerea (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas
4. CH FI*Amajan Serenissima Serafina (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas
4. CH FI*Amajan Svilda Sperandea (SOM n), om. Anne-Maj Ahokas

Kastraattiurokset:
1. PR FI*Kharn-Ka Agent of Chaos (SOM n), om. Ida Torvinen
2. IP FI*Amajan Remo Remberto (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas

Kastraattinaaras:
1. WW 18 MW BW MW BW MW MW NW SP SC FI*Kharn-Ka Taygeta Taurus DVM DSM (SOM n), om. Jaana Heikanen
2. PR SC FI*SunnyPace Consolida (SOM p), om. Nina Nylander & Sari Pirskanen
3. IP FI*Kharn-Ka Parisian Queen (SOM a), om. Anniina Kovalainen

Nuoret/pennut:
1. CH FI*SunnyPace Knautia (SOM o), om. Nina Nylander & Sari Pirskanen
2. CH FI*Amajan Svilda Sperandea(SOM n), om. Anne-Maj Ahokas
3. PL*Fryga Felicity (SOM o), om. Jaana Heikanen
4. CH FI*Amajan Serenissima Serafina (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas


Veteraanit: 1. WW 18 MW BW MW BW MW MW NW SP SC FI*Kharn-Ka Taygeta Taurus DVM DSM (SOM n) om. Jaana Heikanen
2. SC FI*Kharn-Ka Weinfelderfox (SOM o), om. Sari Myllynen

Paras siitosnaaras:
1. GIC FI*Amajan Neffi Nerea (SOM o), om. Anne-Maj Ahokas


Paras kasvattaja:
1. Kharn-Ka - Jaana Heikanen
2. Lovedevotion - Tatyana Moraru-Puranen & Raimo Puranen

Onnittelut voittajille 2019!
Abys ry kiittää yhteistyökumppaniaan Royal Caninia Vuoden kissa -kilpailun sponsoroinnista!